Egzaminy
Jest to forma weryfikacji osiągania przez studentów efektów uczenia się, tj. wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych.
Z jakimi egzaminami możesz zetknąć się studiując?
- Egzamin zerowy
Jest to egzamin, który odbywa się wcześniej niż sesja egzaminacyjna. Przystąpienie do niego jest fakultatywne, jest to pewnego rodzaju „wyróżnienie” dla studenta. Taki egzamin nie ma konsekwencji w postaci utraty jednego z terminów w przypadku braku zaliczenia. W praktyce oznacza to, że nawet jeżeli student otrzymał ocenę negatywna może podejść do pierwszego i poprawkowego terminu. - Egzamin przedterminowy
Różni się od egzaminu zerowego. Student również może podejść do niego wcześniej czyli przed sesją egzaminacyjną. Różnica polega na tym, że jeżeli otrzyma ocenę negatywną, wówczas kolejnym terminem jest egzamin w sesji poprawkowej (czyli tzw. drugi termin, brak egzaminu w terminie właściwym). - Egzamin poprawkowy
Jest to drugi termin egzaminu studenta, do wykorzystana kiedy na pierwszym terminie student nie otrzyma pozytywnej oceny. Studentowi zawsze przysługuje poprawka. - Egzamin w ramach powtarzania przedmiotu
Jest to egzamin, do którego student powinien przystąpić, kiedy nie zda egzaminu poprawkowego. Należy wystosować wniosek do Dziekana z prośbą o warunkowe powtarzanie przedmiotu. Wówczas student ma możliwość kontynuowania studiów na wyższym roku i semestrze, ale wiąże się to z odpłatnością za dany przedmiot jak również uczestnictwa i zaliczenia danego przedmiotu na kolejnym roku. Takie prawo przysługuje dopiero od drugiego semestru. Wniosek student jest zobowiązany złożyć przed rozpoczęciem roku akademickiego. - Egzamin komisyjny
Odbywa się w przypadku, gdy egzamin odbywał niezgodnie z przyjętymi zasadami, a student miał uniemożliwione uczestnictwo w nim w odpowiednich warunkach. Egzamin taki przeprowadza się od 2 do 14 dni od zarządzenia jego przeprowadzenia. Student staje przed komisja egzaminacyjną. Z każdego egzaminu komisyjnego sporządzana jest notatka.
Terminy egzaminów
Terminy egzaminów wyznacza koordynator przedmiotu w porozumieniu z dziekanem. Informacja o terminach egzaminów i zaliczeń powinna być podana do wiadomości studentów najpóźniej na 2 miesiące przed pierwszym wyznaczonym terminem.
Istnieje zasada, że jeden termin egzaminu powinien być wyznaczony w sesji zasadniczej oraz jeden w sesji poprawkowej.
Jeżeli student uzyska ocenę niedostateczna z pierwszego terminu, wówczas ma prawo do egzaminu poprawkowego. Musimy jednak pamiętać, że jeżeli termin poprawkowy dla danego studenta jest pierwszym podejściem do egzaminu traci on wówczas prawo do kolejnego terminu.
Istnieje możliwość, że prowadzący zarządzi sporządzenie list zapisów na poszczególne terminy egzaminów. Takie listy zamykane są nie wcześniej niż 4 dni przed egzaminem.
Po zamknięciu takiej listy nie można się już dopisać ani skreślić bez zgody prowadzącego.
Co, jeżeli nie uzyskamy zaliczenia z przedmiotu?
Istnieje również możliwość, że student nie uzyskał zaliczenia z danego przedmiotu, co wiąże się z niedopuszczeniem do egzaminu.
Takiej osobie przysługuje prawo do jednego terminu poprawkowego danego zaliczenia przed rozpoczęciem sesji poprawkowej, o ile metody kształcenia i metody weryfikacji to umożliwiają.
Uzasadniony czy nieuzasadniony brak przystąpienia do egzaminu?
W przypadku nieuzasadnionego braku przystąpienia do egzaminu w pierwszym terminie, student może ten egzamin zdawać, ale już tylko jako egzamin poprawkowy (traci jeden z terminów).
W przypadku uzasadnionego braku przystąpienia do egzaminu (spowodowanego np. chorobą), student ma prawo złożyć wniosek o usprawiedliwienie nieobecności na egzaminie w ciągu 7 dni od daty egzaminu. Wówczas dziekan rozpatruje taką decyzję i razem z prowadzącym zajęcia wyznacza dodatkowy termin egzaminu, nie później niż do końca danego roku akademickiego; dotyczy to także egzaminu poprawkowego. Przywrócenie dodatkowego terminu egzaminu jest niedopuszczalne.
Wyniki egzaminu
Prowadzący zajęcia jest zobowiązany do ogłoszenia wyników w systemie USOSweb w terminie 10 dni od terminu egzaminu lub zaliczenia, nie póżniej niż do końca danego roku akademickiego.